Nagły atak zimy w Tatrach | Dlaczego? | 6 września 2015

Fakt, że na pewnej wysokości w Tatrach aktualnie posypał się puder nie jest czymś nadzwyczajnym. Mimo, iż materiału do jazdy na nartach pewnie ledwo starczy na szuflę warto się dowiedzieć, dlaczego tak się stało. Skąd to przyjechało i dlaczego piesi turyści nie okopali się na pozycjach podczas swojej wielkiej ewakuacji?

Swoją drogą na czasie ta nagła migracja..

 

Pogodynką nie jestem, więc oprę się na informacji znalezionej na stronie grupy Amatorskie Stacje Meteo i zamieszczone przez Pana Arkadiusza Urbańskiego, którego cytuję poniżej:

„Dziś Polska jest w oddziaływaniu zatoki niżowej z centrum nad Bałtykiem (998hPa), który sukcesywnie ściąga do naszego kraju chłodne powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Przez nasz kraj będzie przechodził front wstecznej okluzji zaciągający od północnego zachodu mocno przetransformowane powietrze z nad Arktyki. Taki układ baryczny sukcesywnie obniży temperaturę maksymalną w Polsce, zwiększy się również prędkość wiatru, który dodatkowo spotęguje uczucie chłodu. W północnych rejonach Polski bardzo chłodno do 12-13 C, z przelotnymi opadami deszczu, którym towarzyszyć będą mocne podmuchy zimnego arktycznego powietrza. Na południu do 17-18 C . W niemal całym kraju pochmurno i wietrznie.”

Rzut oka na mapy..

Źródło: pogodynka.pl , meteo.pl, meteomodel.pl, meteoprognoza.pl, weather3.de,

Warto również zerknąć na podsumowanie i komentarz aktualnych opadów w Alpach, które jak zwykle serwuje, odświeżony serwis WePowder.com

Natomiast, jeśli ktoś szprecha po niemiecku to może zerknąć na prognozę długoterminową dla Alp, której autorem jest weteran tego typu przepowiedni, Sepp Haslinger. Wróży z roślinnej pałki i podobno nigdy się nie myli!

Tłumaczenie, a raczej streszczenie w języku angielskim na WePowder.com

A w tym tygodniu ponad 50 cm. Brzmi co najmniej ciekawie..

meteo-snow-forecast-zakopane-tatry

Śmiać się czy smarować? 🙂

waxing-skis-smarowanie-nart-nagly-atak-zimy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s