-=The History Of Wajse Krucyfix=-


Foto Wykonane Przez: MaxBmx.ownlog.com czyli Maksymiliana Śleziak’a

Wielu sie tam zjawia bardzo często,oczywisćie z wiadomych powodów-miszczowe spoty i super smaczne kanapki ze smalcem i ogórkiem.Jeszcze wiecje ludzi tam nigdy nie bylo,mnóstwo buraków bez wyobraźni tam notorycznie śmieci ale czy wszyscy wiedzą w jakich okolicznościach powstała ta magiczna miejscówka?Nikogo o to nie podejrzewam,do wczoraj sam nie miałem o tym żadnego pojęcia,dlatego przedstawiam krótką historię tego niesamowitego miejsca.Oto ona:

Najwyższym punktem (941 m npm) drogi pomiędzy Szczyrkiem, a Wisłą jest Przełęcz Salmopolska. Droga, zbudowana w 1968 roku, jest przejezdna w zasadzie przez cały rok. Miejsce to zwane jest także Białym Krzyżem. Krzyż ten z figurą Chrystusa postawił w 1932 Niemiec Rudolf Antoni. Kupił on ten kawałek ziemii i postawił tam schronisko zwane Gospodą Antoniego lub Białym Krzyżem. Podczas wojny w lutym 1945 roku partyzanci AK urządzili sobie tutaj huczne ostatki. Zaniedbali jednak zupełnie środków ostrożności i w nocy pod schronisko podeszli Niemcy i wrzucili granaty do izby w której ucztowali partyzanci. Trzech z nich zginęło, a schronisko spaliło się. Po wojnie w miejscu schroniska powstał zajazd. Jest to przeniesiona z Brennej chata góralska z połowy XIX wieku zbudowana z jodłowych belek. Obecnie obok starego zajazdu dobiega końca budowa nowego.
Zimą na polanie czynne są dwa wycagi(oraz najlepszy spot freestylowy w pl).Śnieg utrzymuje się tutaj najdłużej !
Przełęcz jest skrzyżowaniem wielu szlaków turystycznych. Czerwony szlak beskidzki prowadzi stąd przez Hyrcę na Klimczok i Szyndzielnię, a w drugą stronę na Malinowską Skałę (dalej na Skrzyczne lub Baranią Górę – szlak zielony). Idąc szlakiem czerwonym możesz zwiedzić Jaskinię Malinowską..Żółtym szlakiem można zejść do Wisły.

Tekst ten podkradłem ze strony Pani Ewy B.

Reklamy

6 uwag do wpisu “-=The History Of Wajse Krucyfix=-

  1. ..chodzilo mi o 1 milion miejscowek w bliskiej okolicy Bialego Krzyza a nie o rurke i boxa..poza tym jest jeszcze 2 miliony ukrytych nie odnalezionych miejscowek wiec wydaje mi sie,ze raczej niczego nie pomylilem..

  2. biały to na bank najlepszy spot naturalny w polsce, poza krzysowa rurka i boxem sa trzy naturalne skocznie, wallride, pare jibow z drzew, sniegu jest najwiecej….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s